15.03.06. 7-Г клас
Тема: Непохідні і похідні прийменники
Мета: поглибити і закріпити уявлення про особливості прийменника як частини мови; забезпечити засвоєння учнями правил написання непохідних і похідних прийменників, виробити відповідні правописні вміння і навички
Тип уроку: застосування знань і формування вмінь
Обладнання: підручник, таблиця
Хід уроку:
I. Мотивація опорних знань учнів
1. Організаційний момент
2. Оголошення теми та мети уроку
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Фронтальне опитування
а) Що таке прийменник?
б) Для чого служить?
в) Яким членом речення виступає?
г) Як поділяються прийменники за відношенням?
2. Вставити потрібні прийменники
Ой ти, орле сизокрилий, ти мій брате рідно милий, та не літай (наді) мною, однеси ненці вістку мою.
Вороний коню! Грай ти (піді) мною та розбивай тугу мою!
Вітер (з) гаєм розмовляє, шепче (над) осокою, пливе човен (з-за) Дунаю один (над) водою.
Летить галка (через) балку, літаючи кряче. Тече вода (край) берега, (з-під) кореня дуба.
III Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Розглянути таблиці
"Поділ прийменників за походженням"
Непохідні |
Похідні |
спосіб творення визначити важко, а то й неможливо: від, над, до, на (часто плутають з префіксом) |
утворені: 1) сполученням непохідних прийменників: задля, посеред 2) поєднанням прислівників чи іменників з прийменниками: за рахунок, на рівні з 3) від інших частин мови: край, кінець, близько, коло |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25